Yeni bir özellik! Artık T.C. Kimlik Numaranız ve ING Nakit Kart / Kredi Kartı bilgilerinizle de İnternet Şubesi'ne giriş yapabilirsiniz.

Diğer


Göster: 

Merak Ettikleriniz

PDF formatındaki dosyaları nasıl görüntüleyebilirim?

İnternet sitemizde yer alan kredi sözleşmesi, rapor ve bülten gibi dosyaları görüntüleyebilmek için PDF okuyucu bir programa sahip olmanız gerekmektedir.

PDF dosyalarını görüntüleyebilmek için gerekli olan Adobe Reader yazılımını indirebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu’nu 3. kişiler alabilir mi?

Findeks Risk raporu sadece rapor sahibi kişinin ya da kurumun başvurusu üzerine verilir. 3. kişi ve firmalar, bir başkasının raporunu kesinlikle alamazlar.  

Findeks Risk Raporu nedir?

Findeks Risk Raporu, kişilerin ve ticari işletmelerin bankacılık sisteminde yer alan kredili ürünlerine ait (kredi kartları dahil) borç/limit/performans bilgilerinin özetlendiği bir bilgilendirme aracıdır. Bu raporda, borçların zamanında ödenip ödenmediği, mevcut borcun ne kadar olduğu, yasal takipte bir borç olup olmadığı gibi bilgiler yer almaktadır. 

Western Union hakkında detaylı bilgi nereden alınabilir?

0850 222 0 600 Telefon Bankacılığı'ndan, şubelerimiz ve westernunion.com'dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Western Union ile havale gönderimi işlemi nasıl gerçekleştirilebilir?

 1. Göndereceğiniz para miktarı ve gönderim ücretini, doldurup imzaladığınız Para Gönderme formu ve geçerli kimlik belgenizle birlikte şubemizdeki müşteri temsilcisine verin. 
 2. Müşteri temsilcisi transfer bilgilerini sisteme girdikten sonra, üzerinde on haneli bir "Kontrol Numarası" (MTCN*) bulunan işlem özetini size teslim eder. İşlem özetinizi aldığınızdan emin olun. 
 3. Alıcıya parayı alması için gereken MTCN* bilgisini verin.

Gönderdiğiniz para, birkaç dakika içerisinde gönderim yapılan ülkedeki herhangi bir Western Union acentesinde ödenmeye hazır olacaktır.

* MTCN numarası ve diğer transfer bilgileri, kesinlikle alıcıdan başka hiç kimse ile paylaşılmamalıdır.

Western Union işlemlerinde müşterilerimizin ve ING Bank'ın sorumlulukları nelerdir?

 • Western Union aracılığıyla gerçekleştirilen hızlı para transferi işlemlerinde, ING Bank acente sıfatına haizdir ve sorumluluğu yalnızca aşağıda yazılı hususlarla sınırlıdır. 

 1. Müşterinin kimlik bilgilerinin ve imzasının alınması, kimlik tespitinin yapılması, 
 2. Müşteri tarafından talep edilen havaleye ait tüm işlem bilgilerinin müşteri talimatı doğrultusunda Western Union sistemine aktarılması. 
 3. Bankamızın sorumluluğunun bulunmadığı konularda bir sorunla karşılaşılması durumunda, Western Union ile temasa geçilerek sorunun çözümü için aracılık edilmesi ve Western Union'dan alınan bilgilerin tarafınıza aktarılması.
 • ING Bank'ın müşterimize karsı aşağıdaki hallerde, fakat belirtilen bu durumlar ile sınırlı olmamak üzere, bir sorumluluğu bulunmamaktadır: 

 1. Havale bilgilerinin Western Union sistemine aktarımından sonra, Western Union ve/veya ödeme noktası olan acenteden kaynaklanan nedenlerle havalenin alıcısına ulaşmaması, geç ulaşması, alıcısından başka bir kişiye ödenmesi, kısmen ödenmesi veya hiç ödenmemesi. 
 2. Havale alıcısının veya göndericisinin dolandırıcılık amacıyla gerçekleştirdikleri işlemler sonucu oluşan zararlar. 
 3. Havale bir mal ya da hizmet karşılığında gönderiliyor ise malın gönderilmemesi ya da hizmetin sağlanmaması veya malın ya da hizmetin ayıplı olması. 
 4. Ulusal ve uluslararası yetkili kurumlarca yayımlanan yasaklılar ve şüpheliler listesinde (BM, OFAC, EU Black List vb) yer alan kişilere ilişkin yapılan havalelerin bloke edilmesi, geç ödenmesi, ödenmemesi veya iade edilmesi. 
 5. Müşteri bilgilerinin Western Union tarafından üçüncü kişilerle paylaşılması. 

Western Union işlemleri için geçerli kimlik belgeleri nelerdir?

 • T.C. vatandaşları için nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport 
 • T.C. vatandaşı olmayanlar için pasaport, ikamet tezkeresi ile işlem yapabilirler.

Western Union ile hangi para türünde işlem yapılır?

Sadece USD, Euro ve Türk Lirası gönderebilirsiniz. Sizin TRY, USD ve Euro olarak gönderdiğiniz havale ise gönderilen ülkeye göre USD, Euro ya da o ülkenin para biriminde nakit olarak alıcının eline geçecektir.

Size gelen havaleyi, gönderici tarafından Türkiye’de hangi para cinsinden (USD, Euro veya TRY) ödenmesi belirtilmiş ise o para cinsinden alabilirsiniz.
Giden veya gelen transferlerde kullanılan kurlar ve pariteler bankamıza değil, Western Union’a aittir.

Western Union ile adınıza gelen havale nasıl alınır?

 • Paranın bir Western Union acentesinden gönderildiğinden emin olun. Gönderen, size paranın ne zaman gönderildiğini, para miktarını ve 10 haneli Kontrol Numarasını (MTCN) bildirmelidir.
 • Gönderen size bildirimde bulunduktan sonra, size en yakın şubemize giderek banka personeline, doldurup imzaladığınız Para Alma formunu ve geçerli kimlik belgenizi gösterip; gönderenin adını, bulunduğu ülkeyi, beklenen para miktarı ve MTCN bilgilerini verin.
 • Personelimiz gönderiyi kontrol edecek ve paranızı size hemen ödeyecektir. 

Western Union işlemi için form doldurmak gerekir mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve TBB mesleki tanzim kararı gereği, para gönderme ya da para alma işlemi yapmak için, Para Gönderme ve Para Alma formlarının, her iki tarafının da, müşteri tarafından okunaklı olarak doldurulup imzalanması zorunludur.

Hangi durumlarda Western Union kullanılabilir?

 • Başka bir şehir veya ülkede yaşayan bir arkadaşınıza, akrabanıza, tanıdığınıza veya çalışanınıza nakit para transferi yapmanız gerektiğinde, 
 • Yurt dışında eğitim gören çocuğunuza para göndermek istediğinizde, 
 • Ailenizin geçimi için para göndermeniz gerektiğinde, 
 • İş amacıyla seyahat ettiğinizde ve acil para gönderimine ihtiyaç duyduğunuzda, 
 • Cüzdanınızın çalındığı ve parasız kaldığınız bir durumda ülkenize dönmeniz gerektiğinde, 

Ve benzeri durumlarda, tüm uluslararası nakit para transferi işlemlerinizde Western Union sistemini kullanabilirsiniz.

ING Bank'ta Western Union sistemi aracılığıyla ticari işlemler, firma ödemeleri yapılmamaktadır.

Western Union’ın İşlem limitleri nedir?

7.500 USD'a (komisyon hariç) veya eşdeğer Euro'ya kadar gönderim yapabilir, gelen tutarı limit sınırlaması olmadan tahsil edebilirsiniz.

Western Union ile para alıcının eline ne kadar zamanda ulaşır?

Gönderdiğiniz tutar karşı tarafın eline birkaç dakika içinde ulaşır.

Western Union ile para transferi yaparken hizmet komisyonu nasıl ödenir?

Hizmet komisyonunuzu işleminizi gerçekleştiren müşteri temsilcisine nakit olarak ödeyebilirsiniz. Western Union işlemlerinde yalnızca gönderici komisyon ödemekte olup, alıcıdan herhangi bir komisyon alınmamaktadır.

Kimler Western Union kullanır?

Güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde uluslararası para transferi gerçekleştirmek isteyen herkes Western Union servisini kullanabilir.

Western Union işleminde alabileceğiniz ek hizmetler nelerdir?

Western Union gönderim işlemlerinde, isteğinize bağlı olarak aşağıdaki ek hizmetler verilebilmektedir.
 • Mesaj hizmeti: Gönderimlerinize mesaj ekleyebilirsiniz. Mesaj hizmeti her ülkede verilmektedir. 10 kelimeye kadar 2 USD/1,5 EUR, 10 kelimeden sonra her kelime 0,2 USD/0,15 EUR ücret alınmaktadır. 
 • Test sorusu: Ekstra güvenliğiniz için veya alıcının geçerli bir kimliğinin olmaması durumunda, test sorusu ve cevabı işleme eklenebilir. Test sorusu hizmeti her ülkede verilmemektedir. Gönderim yapılan ülkenin teslim hizmeti verip vermediğini şubelerimizden öğrenebilirsiniz.

Western Union nedir?

Western Union, 1871 yılından beri para transferi konusunda faaliyette bulunan ve dünya çapında 200'den fazla ülkede 437.000''i aşkın acentesi ile ülkeler arası en kısa sürede para transferini sağlayan, Amerikan kökenli bir şirkettir.

Otomatik ödeme talimatı ile elektrik faturası ödeyebileceğim kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

Otomatik ödeme talimatı verebileceğim diğer kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

Otomatik ödeme talimatı ile telefon faturası ödeyebileceğim kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

Otomatik ödeme talimatı ile doğalgaz faturası ödeyebileceğim kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

Otomatik ödeme talimatı ile su faturası ödeyebileceğim kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

Otomatik ödeme talimatı ile Vergi ve SSK faturası ödeyebileceğim kurumlar nelerdir?

Kurum listesini görmek için tıklayın.

ING Bank emekli müşterilerine özel asistans hizmeti neleri kapsar?

Tıbbi Bilgi ve Danışmanlık hizmeti ile emekli müşterilerimizin karşılaştığı acil olan veya olmayan her türlü sağlık problemi ile ilgili olarak özel asistans Medikal Ekibi tarafından sağlanır.

Doktor, hastane, teşhis merkezleri, eczane ve nöbetçi eczane isimleri, adresleri ve telefon numaraları bildirilir. Karşılaşılan sağlık problemi konusunda alınması gereken önlemlerle ilgili tavsiyede bulunulur ancak tanı konmaz, ilaç önerilmez. Acil tıbbi müdahale gerekiyorsa, özel asistans Medikal Ekibi tarafından tüm organizasyonlar sağlanır. Müşterimizin acil tıbbi nedenlerden dolayı bedensel zarar/yaralanmaya maruz kalması halinde özel asistans sigortalıyı refakatçi doktor ile tıbbi durumuna en uygun nakil aracıyla (kara/hava ambulansı), en yakın sağlık kurum ve/veya kuruluşuna ulaşımını sağlayacaktır. Kara Ambulansı dışındaki tüm tıbbi nakillerin bedeli müşterimize aittir. Hava Ambulansı ve Sedyeli Uçuş için gerekli tüm düzenlemeler özel asistans Medikal Ekibi tarafından organize edilir, ING Bank emekli müşterisi tarafından ödenir.

Özel asistans hizmeti için 0212 328 28 28 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Finansal kiralama için uygun ekipman türleri nelerdir?

Amortismana tabi her türlü taşınır ve taşınmaz sabit varlıklar, finansal kiralama sözleşmesine konu olabilir.

FİNANSAL KİRALAMA
KAPSAMINA GİRENLER
FİNANSAL KİRALAMA KAPSAMINA GİRMEYENLER
   
 • İNŞAAT VE TARIM EKİPMANLARI (Ekskavatör, yükleyici, vinç, forklift, traktör vb.)
 • FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI, TELİF HAKLARI, BİLGİSAYAR YAZILIMLARI
 • KARAYOLU ARAÇLARI (Binek araba, otobüs, kamyon, traktör,vb.)
 • İŞ GÜCÜ
 • TIBBİ EKİPMANLAR (Teşhis ekipmanları, diş hekimi ekipmanları, vb.
 • BÜTÜNSEL PARÇALAR
 • ÜRETİM MAKİNELERİ (Metal işleme, plastik enjeksiyon, yiyecek işleme, paketleme ekipmanları, vb.)
 • HAM MADDELER
 • BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK CİHAZLAR (Bilgisayar, yazıcı, faks, vb.)
 • TİCARET ÜNVANI
 • TEKSTİL MAKİNELERİ (Dokuma, örme, iplik üretim makineleri, vb.)
 • EMLAK (Bina,ofis,iş yeri, fabrika, vb.)

Finansal kiralamanın avantajları nelerdir?

Finansal Kiralama, borsaya kote olan şirketlerden küçük işletmelere kadar her türlü firma için cazip bir finansman yöntemidir ve vergi avantajları, basit ve hızlı prosedürleri dolayısıyla değerlendirilmelidir. Orta ve uzun vadeli krediyi kolaylaştıran finansal kiralamanın başlıca avantajları şöyle özetlenebilir:

 • Orta ve uzun vadeli finansman olanakları için kiralama planınız yerel para biriminde veya döviz olarak düzenlenebilir.
 • Şirketinizin etkinliğinde artış ( likiditede artış, borçlulukta düşüş, mali tablo yapısının iyileşmesi)
 • Kiracının nakit akışına uygun esnek ödeme planı
 • Sabit ve değişken faiz oranı fırsatları
 • Banka kredilerine göre daha esnek teminat, hızlı kredi sonucu ve düşük maliyetler
 • Tüm harcamalar dahil toplam yatırım miktarının finanse edilebilmesi
 • İthalat ve yurtiçi yatırımlar için uzman satın alma desteği
 • İthalat yapmayan müşteriler için döviz finansmanı olanakları
 • Basit prosedürler ve hızlı karar süreci
 • Satın alım için banka kredisi sağlamak ya da şirketin kaynaklarını kullanmak yerine, malların yatırımcıların yatırım yapabilmesi için kiralanması, sermayenin etkin şekilde kullanılmasını sağlayarak üretim ve kârlılığın artmasında büyük bir rol oynar.

Leasing nedir?

Leasing, yatırımcıların kredi başvurusu yapmaksızın veya öz sermayesini kullanmaksızın doğrudan finansman elde etmek için kullandığı etkin bir finansman aracıdır. Finansal kiralamada, kiracı tarafından seçilen kiralanan varlığın mülkiyeti ilgili finansal kiralama şirketindedir fakat kullanım hakkı, sözleşmede belirlenen taksitler karşılığında kiracıya geçer ve feshedilemezlik dönemi uygulanır.  Sözleşme süresi sonunda kiralanan varlıkların mülkiyeti kiracıya geçer.

KOBİ'ler için faydalı linkler nelerdir?

KOBİ’lere Destek Veren Kurumlar

Ticaret ve Sanayi Odaları
Diğer Faydalı Siteler
Devlet Kurumları
Mevzuat
Pratik Bilgiler
Göz Atın...
Dijital Bankacılık

İnternet Şubesi, ING Mobil, Telefon Bankacılığı ve ATM'lerimizle 7/24 hizmetinizdeyiz...

Detaylı bilgi için tıklayın.